DIY, Money Savers

5 Meals, $1 per Serving or Less!

An important part of saving money is meal planning. By being savvy, making sure to use leftovers as part of the plan and shopping smart, you can feed your family well every night for next to nothing.

First up:

Alfredo Unit price per unit price for recipe
Pasta (1 lb) $1.00 1 lb $1.00 $1.00
Heavy Whipping cream (2 cups) $2.49 1 carton $2.49 $2.49
Chicken (1 lb) $5.49 3 lbs $1.83 $1.83
Broccoli (1 crown) $1.49 2 crowns $0.75 $0.75
Shredded Mozzarella (3/4 cup) $2.79 2 cups $1.40 $0.70
Shredded Romano (1/4 cup) $1.99 1 cup $1.99 $0.50
Parmesan (1/2 cup)
Garlic (2 cloves)
Olive Oil (3 tablespoons)
Butter (2 tablespoons)
$8.27
5 servings
1.65 per serving

*Some ingredients don’t have prices listed because they are ingredients I always have on hand, so the cost is extremely minimal. I added $1.00 to make sure that I covered those costs.

Spanish Meal
Spanish Rich (1 Lipton’s Package) $1.00 1 $1.00 $1.00
Ground Beef (1 lb) $2.79 1 lb $2.79 $2.79
Taco Seasoning (1 packet) $0.99 1 pkg $0.99 $0.99
Refried Beans (1 can) $1.19 1 can $1.19 $1.19
Black Beans (1 can) $1.19 1 can $1.19 $1.19
Onions (1/4 of 1 onion) $1.34 1 lb $1.34 $0.27
Tomatoes (1/2 of 1 for topping) $1.88 1 lb $1.88 $0.50
Chiles (1 small can) $0.79 1 can $0.79 $0.79
Tortilla Shells $0.99 10 shells $0.10 $0.99
Shredded Cheese (1/2 cup) $2.79 2 cups $1.40 $0.70
$10.41
10 servings
1.04 per serving

This looks like an expensive meal at $10.41, but we eat this for at least 2 meals of leftovers. It’s one of our favorites and never goes to waste. Plus, the cost per serving is totally worth it!

Spaghetti with Meat Sauce
Pasta (1 lb) $1.00 1 lb $1.00 $1.00
Sauce (1 jar) $1.19 1 jar $1.19 $1.19
Ground Beef (1 lb) $2.79 1 lb $2.79 $2.79
Parsley (to taste)
Garlic Salt (to taste)
$5.08
8 servings
$0.64 per serving

Easy-peasy. Spaghetti is a cheap and easy go-to meal. I like it best because with the addition of a tiny bit of bread crumbs and some onion powder, I turn the meat into meatballs for variety. Another easy way to add variety is to change the type of noodles. Suddenly the same ingredients are rigatoni, penne, etc!

Meatloaf
Ground Beef (2 lb) $2.79 1 lb $2.79 $2.79
Eggs (2 large) $1.58 12 eggs $0.13 $0.26
Ketchup (1/2 cup) $1.29 4 servings $0.32 $0.32
Milk (1/4 cup) $2.89 64 ¼ c. serv $0.05 $0.05
Bread Crumbs (3/4 cup) $2.00 4 servings $0.50 $0.50
Cornmeal (1/4 cup) $2.39 11.43 servings $0.21 $0.21
Onion (1/4 chopped) $1.34 4 servings $0.34 $0.34
Salt (1 teaspoon)
Pepper (1/2 teaspoon)
Sweet Basil (1 teaspoon)
Instant Mashed Potatoes (1 package) $1.19 2 pks $0.60 $0.60
Canned Corn (1 can) $0.35 1 can $0.35 $0.35
$5.92
7 servings
$0.85 per serving

I love meatloaf. I eat it like crazy, so again this never goes to waste and it’s only $0.85 per serving!

Fish with Rice & Peas
Fish (10 piece Gorton’s) $4.98 1 meal $4.98 $4.98
Rice (1 cup, white) $1.69 7.5 cups $0.23 $0.23
Peas (1 can) $0.35 1 can $0.35 $0.35
$5.56
5 servings
$1.11 per serving

This is my lazy/delicious meal! I love that I can just pop the fish in and put some rice on simmer and go on about my business. This meal also pulls in my picky eaters, and gets them to eat a nice, rounded, filling meal. The only trouble is, there are never any leftovers!

I hope to have more for you soon! Figuring out those prices is kind of time consuming though!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s